Jak rejestruje się samochód sprowadzony z zachodniej granicy? Zobacz ile wynoszą koszty rejestracji pojazdu sprowadzanego z Niemiec oraz jakie dokumenty należy posiadać aby móc zarejestrować auto z Niemiec w naszym artykule.

Rejestracja samochodu z Niemiec

Zakup samochodu z Niemiec

Polacy najchętniej sprowadzają auta z zachodniej granicy. Dlaczego nasi rodacy głównie z Niemiec sprowadzają samochody? Samochody z Niemiec są w lepszym stanie niż te nasze krajowe a wynika to z tego, że w Niemczech mają o wiele lepsze drogi, ludzie bardziej dbają o swoje samochody jeśli chodzi o regularność przeróżnych przeglądów, wymian płynów eksploatacyjnych. Warto zwrócić uwagę na to, że sprowadzając samochód z Niemiec możemy kupić pojazd w pełni wyposażony, który będzie o wiele tańszy niż w naszym kraju co bardzo kusi Polaków.

Pamiętajmy, że od 1 stycznia 2016 roku w przypadku samochodu z Niemiec nie ma opłaty recyklingowej w kwocie 500 zł.

Niezbędne dokumenty do rejestracji samochodu z Niemiec

Ludzie, którzy zdecydowali się na zakup samochodu z Niemiec muszą się liczyć z tym, że aby móc zarejestrować samochód w naszym kraju muszą pamiętać o 3 ważnych dokumentach, które trzeba zabrać od sprzedającego podczas transakcji. Dokumenty, które powinniśmy zabrać od sprzedającego to:

  • niemiecka karta pojazdu (tzw. duży brief)
  • ostatni dowód rejestracyjny poprzedniego właściciela pojazdu
  • umowa kupna-sprzedaży auta

W przypadku tych 3 ważnych dokumentów, które są niezbędne do rejestracji samochodu sprowadzanego z Niemiec w naszym kraju należy pamiętać o ich przetłumaczeniu.Koszt tłumaczenia oscyluje na poziomie 100 zł.

Rejestracja samochodu sprowadzanego z Niemiec w Polsce

Jeśli już jesteśmy z naszym samochodem w Polsce i mamy komplet niemieckich dokumentów, musimy pamiętać o tym dokonać jeszcze kilku czynności:

  • Niemieckie dokumenty musimy przetłumaczyć
  • Opłata akcyzy za nasz samochód (Na ten moment obowiązują dwie stawki: 3,1% wartości samochodu dla pojemności do 2.000 cm3 oraz 18,6% wartości dla samochodów o pojemności powyżej 2.000 cm3.  Akcyzę płacimy w Urzędzie Celny w miejscu zamieszkania lub online)
  • Przegląd techniczny (W przypadku, gdy samochód sprowadzany z Niemiec nie ma ważnego przeglądu musimy pamiętać o tym, żeby zrobić badanie techniczne dla pojazdu o którego rejestracje staramy się w naszym kraju. Czasami mimo braku pewnych informacji o pojeździe w dokumentach wydział komunikacji kieruje samochód na dodatkowe badanie w celu ustalenia brakujących informacji. Niemiecki przegląd techniczny jest ważny 24 miesiące a nie jak w Polsce 12 miesięcy i tutaj musimy się liczyć z tym, że nasz urząd ucina 1 rok)
  • Wizyta w wydziale komunikacji (Po przygotowaniu kompletu dokumentów udajemy się do wydziału komunikacji, gdzie składamy dokumenty i wnosimy odpowiednie opłaty.)

Rejestracja pojazdu z Niemiec – koszty urzędowe

W przypadku rejestracji samochodu z Niemiec musimy się liczyć z kosztami w wydziale komunikacji, które aktualnie oscylują na poziomie 256,00 zł .

Rejestracja pojazdu sprowadzonego z Niemiec –  ile to trwa?

Złożyliśmy komplet dokumentów, opłaciliśmy koszty urzędowe i dostajemy tzw. 30-dniowy tymczasowy dowód rejestracyjny i po miesiącu od wizyty możemy się udać po normalny dowód rejestracyjny dla naszego sprowadzanego samochodu z Niemiec.

4.9/5 - (12 votes)