Niebawem sprzedajesz samochód lub przekazujesz darowiznę? Jeśli dojdzie do sprzedaży lub przekazania darowizny pojazdu musisz powiadomić o tym wydział komunikacji. Sprawdź w naszym artykule jak należy poprawnie wykonać zgłoszenie zbycia samochodu.

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu przy sprzedaży lub darowiźnie

Kto może zgłosić zbycie pojazdu?

Zbycie samochodu w wydziale komunikacji może zgłosić dotychczasowy właściciel, który dokonał sprzedaży lub przekazał w darowiźnie. Ustawodawca przewidział również możliwość załatwienia sprawy zgłoszenia zbycia pojazdy przez pełnomocnika wyznaczonego przez dotychczasowego właściciela samochodu.

Kiedy można zgłosić zbycie pojazdu?

Dotychczasowy właściciel, który dokonał sprzedaży lub przekazał w darowiźnie pojazd ma 30 dni kalendarzowych od zbycia pojazdu na to aby zgłosić zbycie pojazdu. Warto tutaj pamiętać o tym, że fakt zgłoszenia zbycia samochodu w wydziale komunikacji jest obowiązkiem dotychczasowego właściciela, w przypadku nie zgłoszenia tego, właściciel może dostać wezwanie do zapłacenia mandatu.

Gdzie zgłosić zbycie pojazdu?

Zgłoszenie zbycia pojazdu, który sprzedaliśmy lub przekazaliśmy w darowiźnie wykonujemy w wydziale komunikacji, w którym jest zarejestrowany pojazd.
Aktualny adres swojego wydziału komunikacji pod którym można zgłosić zbycie pojazdu możecie znaleźć na naszej stronie, wystarczy, że skorzystacie z wyszukiwarki zamieszczonej w serwisie.

Koszt zgłoszenia zbycia pojazdu

Usługa zgłoszenia zbycia pojazdu w miejscowym wydziale komunikacji jest bezpłatna.

Dokumenty potrzebne do zgłoszenia zbycia pojazdu

Jeśli udajemy się do wydziału komunikacji w celu zgłoszenia zbycia pojazdu to powinniśmy przygotować następujące dokumenty:

  • zawiadomienie o zbyciu pojazdu, które możesz pobrać tutaj (druk zawiadomienie o zbyciu pojazdu)
  • dowód osobisty lub paszport
  • jeśli jesteś cudzoziemcem (kartę pobytu)
  • kopię dokumentu, który potwierdza zbycie pojazdu, na przykład umowę kupna-sprzedaży pojazdu albo umowę darowizny pojazdu.

Ile czasu trwa zgłoszenie zbycia pojazdu?

Usługa zgłoszenia zbycia pojazdu w wydziale komunikacji jest wykonywana natychmiastowo. W przypadku brakujących dokumentów sprawa może potrwać dłużej aż do skomplementowania wszystkich dokumentów.

4.5/5 - (10 votes)