Numer VIN – co dokładnie oznacza numer VIN pojazdu lub numer podwozia? Za pośrednictwem naszego poradnika dowiesz się w jaki sposób sprawdzić numer VIN pojazdu oraz gdzie możesz go znaleźć. Zobacz w jakich sytuacjach możesz się starać o nadanie nowego numeru VIN. Zweryfikuj za pomocą numeru VIN historię samochodu przed zakupem i nie daj się oszukać!

sprawdzanie numeru VIN

Co to jest numer VIN?

Numer VIN pojazdu (numer identyfikacyjny pojazdu), zwany niekiedy numerem podwozia, zawiera unikalne informacje dotyczące dokładnego pochodzenia, typu samochodu, silnika i daty jego budowy.

W przypadku numeru VIN samochodu warto pomyśleć jak o motoryzacyjnym odpowiedniku numeru PESEL osoby lub jej DNA ponieważ żadne dwa pojazdy na świecie nie będą miały nigdy identycznego numeru VIN.

Numer VIN jest używany w przemyśle motoryzacyjnym do identyfikacji pojedynczych pojazdów silnikowych, motocykli a także skuterów i motorowerów.

Gdzie jest numer VIN mojego samochodu?

Twój 17-znakowy numer VIN jest nabity na nadwoziu oraz znajduje się w dokumentach: dowodzie rejestracyjnym oraz karcie pojazdu. Dlaczego warto wiedzieć jak sprawdzić numer VIN? Posiadając ten numer można sprawdzić nie tylko podstawowe dane o samochodzie takie jak wersja wyposażenia, ale i także sprawdzić czy pojazd miał wypadek i jaki przebieg zarejestrowano w trakcie ostatniej wizyty w autoryzowanym warsztacie.  W zależności od producenta samochodu istnieje wiele różnych miejsc, w których VIN może pojawić się w Twoim pojeździe. Znając numer VIN pojazdu, warto sprawdzić informacje w dekoderze i poznać jego historię.

Co to jest dekoder VIN?

Dekoder VIN to usługa internetowa, która bez większego wysiłku potrafi rozszyfrować numer vin pojazdu i przygotować dokładny raport o historii pojazdu. Producenci pojazdów zazwyczaj podają  informacje co dany znak oznacza w numerze VIN ale bez specjalistycznej wiedzy nie jest to takie proste wobec tego warto skorzystać z dostępnych w Internecie dekoderów VIN. Z dekoderów VIN warto skorzystać szczególnie przed zakupem samochodu, poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych dekoderów VIN:

www.autobaza.pl
www.autodna.pl
www.bezwypadkowy.net
vin-decoder.pl
www.automo.pl
www.vin-info.pl
www.link4.pl/dekoder-vin-sprawdz-historie-pojazdu

Jak rozszyfrować numer VIN?

Najprościej numer VIN możemy podzielić na 3 części:

• WMI – 3 znaki, które identyfikują producenta i mówią nam o kraju producenta oraz wskazują markę samochodu.
• VDS – 6 znaków, które zawierają informację o modelu, rodzaju podwozia czy wyposażeniu.
• VIS – 8 znaków, które zawierają szczegółowe informacje o danym pojeździe m.in. rok produkcji.

Zamiast rozszyfrowywać numer VIN w pojeździe lepiej jest skorzystać z gotowych narzędzi o których wspominaliśmy wyżej.

Nadanie nowego numeru VIN

Czasami jest możliwość otrzymania nowego numeru VIN. Nowy numer VIN możesz uzyskać w takich sytuacjach jak:
– wymieniłeś ramę lub podwozie pojazdu na inne bez numeru fabrycznego;
– numer VIN został zatarty lub sfałszowany:
a) pojazd kupiłeś z licytacji publicznej/ od komornika,
b) posiadasz prawomocne orzeczenie sądu potwierdzające własność pojazdu,
c) odzyskałeś pojazd po kradzieży;
– numer VIN uległ skorodowaniu lub zniszczeniu podczas wypadku drogowego/naprawy;
– posiadasz pojazd zabytkowy bez numeru VIN.

Zgodę na nadanie numeru VIN otrzymasz, w tym samym dniu, na stanowisku obsługi. Po nadaniu nowego numeru VIN musisz wymienić dowód rejestracyjny.

W jakich sytuacjach potrzebny jest numer VIN?

  • Przed zakupem samochodu używanego

Najważniejszą sytuacją w której będzie potrzebny nam numer VIN jest zakup samochodu z drugiej ręki, przed zakupem samochodu warto sprawdzić jego historię w dekoderze VIN, porównać z numerem vin w dokumentach.

  • Okresowe badanie techniczne

Podczas każdego badania okresowego numer VIN będzie sprawdzany.

  • Zakup części zamiennych w ASO

VIN jest również ważny przy zakupie części zamiennych do Twojego pojazdu. Ważne jest abyś go zawsze miał podczas zakupu części. Części pojazdów są często charakterystyczne dla niektórych numerów VIN i mogą nie pasować do Twojego samochodu, jeśli przyjdziesz tylko z podstawowymi danymi pojazdu jak: rocznik, marka lub model.

Czy VIN zawiera wszystkie informacje o samochodzie?

Sprawdzanie numeru VIN mówi dużo ale nie wszystko, niestety. Niektóre cechy pojazdu, takie jak kolor, standardowe cechy lub opcje dodatkowe nie mogą zostać odkodowane z samego numeru VIN. Uzyskanie tego poziomu szczegółowości wymaga dostępu do systemu informacyjnego producenta pojazdu. Jeśli potrzebujesz takich informacji o samochodzie to spróbuj skontaktować się bezpośrednio z producentem lub sprzedawcą samochodu.

5/5 - (12 votes)