Rejestracja samochodu nowego, używanego, kupionego w Polsce czy zagranicą jest obowiązkowa, na rejestrację samochodu masz 30 dni od zakupu pojazdu! Rejestracja samochodu wiąże się z poniesieniem większych i mniejszych kosztów. Sprawdź, ile kosztuje rejestracja samochodu w naszym poradniku o koszcie rejestracji pojazdów!

Ile kosztuje rejestracja samochodu

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu?

Kupiłeś samochód i zastanawiasz się jak zarejestrować samochód? Musisz wiedzieć o tym, że jeśli wybierzesz się do wydziału komunikacji bez choćby jednego dokumentu to proces rejestracji samochodu nie zakończy się pomyślnie.

Chcąc zarejestrować samochód przygotuj następujące dokumenty przed wizytą w wydziale komunikacji:

 • Wniosek o rejestrację pojazdu – pobierz i wypełnij (druk dostępny tutaj: wniosek-o-rejestracje-wyrejestrowanie)
 • Dokument, który potwierdzi, że jesteś właścicielem pojazdu, na przykład umowa kupna/sprzedaży lub faktura VAT za zakup pojazdu
 • Dotychczasowe tablice rejestracyjne pojazdu
 • Potwierdzenie wszystkich opłat
 • Karta pojazdu — jeśli została wydana
 • Dowód rejestracyjny (w dowodzie musi być wpis o ważnym badaniu technicznym)

Ważne!

Jeśli minął termin badania technicznego — wykonaj badanie techniczne na stacji kontroli pojazdów i złóż w urzędzie zaświadczenie o jego pozytywnym wyniku, jest to niezbędne do wykonania rejestracji samochodu!

Jak wygląda rejestracja pojazdu?

Proces rejestracji samochodu nie jest skomplikowany, wszystkie formalności w Wydziale komunikacji powinieneś załatwić w jeden dzień. Jest to jednak możliwe pod warunkiem, że do urzędu udasz się z kompletem wyżej wymienionych dokumentów i wniesiesz odpowiednie opłaty, które są związane z procesem rejestracji przez urząd.

Rejestracja czasowa samochodu

Podczas pierwszej wizyty urzędnik zarejestruje twój pojazd czasowo na 30 dni. Przez ten czas urzędnik sprawdzi informacje o pojeździe i zapewni produkcję dowodu rejestracyjnego. Ty natomiast dostaniesz od urzędnika pozwolenie czasowe, tablice rejestracyjne i nalepkę kontrolną, które pozwolą ci swobodnie poruszać się po drogach.

Właściwa rejestracja samochodu

W ciągu 30 dni kalendarzowych urzędnik zarejestruje pojazd na stałe, a ty dostaniesz właściwe dokumenty. Pamiętaj, że czasowa rejestracja obowiązuje 30 dni. Jeśli urząd w tym czasie nie zarejestruje pojazdu na stałe — idź do urzędu, żeby wydłużył czasową rejestrację na kolejne 14 dni. Jeśli minie termin czasowej rejestracji — a twój pojazd wciąż nie będzie zarejestrowany na stałe — nie możesz poruszać się nim po drogach.

Opłaty za rejestracje samochodu?

Ile kosztuje rejestracja samochodu w wydziale komunikacji, który jest już zarejestrowany w Polsce? Koszt rejestracji samochodu wynosi: 180,50 zł. Na wysokość całkowitej kwoty rejestracji wpływają następujące czynniki:

 • Tablice rejestracyjne – 80zł
 • Miękki dowód rejestracyjny – 13,50zł
 • Dowód rejestracyjny – 54zł
 • Nalepka na szybę – 18,5zł
 • Nalepka legalizacyjna – 12,5zł
 • Opłaty ewidencyjne – 2zł

Ile kosztuje rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Do wyżej wymienionych opłat należy dodać koszt tłumaczeń dokumentów (100 zł), badań technicznych (100 zł) oraz podatek akcyzowy wynoszący 3,1% albo 18,6% wartości pojazdu (wysokość zależy od pojemności silnika).

Gdzie można zarejestrować samochód?

Rejestracji pojazdu można dokonać w wydziale komunikacji właściwego dla miejsca zamieszkania. Może to być:

 • urząd starostwa powiatowego
 • urząd miasta
 • urząd dzielnicy

Placówkę wydziału komunikacji w którym możesz zarejestrować znajdziesz w naszym serwisie. Status dowodu rejestracyjnego sprawdzisz bezproblemowo na naszej stronie.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j.  Dz. U.z 2017 poz.128)

5/5 - (7 votes)