Rejestracja samochodu nowego, używanego, kupionego w Polsce czy zagranicą jest obowiązkowa, na rejestrację samochodu masz 30 dni od zakupu pojazdu! Rejestracja samochodu wiąże się z poniesieniem większych i mniejszych kosztów. Sprawdź, ile kosztuje rejestracja samochodu w naszym poradniku o koszcie rejestracji pojazdów!
Spis treści
Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu?
Kupiłeś samochód i zastanawiasz się jak zarejestrować samochód? Musisz wiedzieć o tym, że jeśli wybierzesz się do wydziału komunikacji bez choćby jednego dokumentu to proces rejestracji samochodu nie zakończy się pomyślnie.
Chcąc zarejestrować samochód przygotuj następujące dokumenty przed wizytą w wydziale komunikacji:
- Wniosek o rejestrację pojazdu – pobierz i wypełnij (druk dostępny tutaj: wniosek-o-rejestracje-wyrejestrowanie)
- Dokument, który potwierdzi, że jesteś właścicielem pojazdu, na przykład umowa kupna/sprzedaży lub faktura VAT za zakup pojazdu
- Dotychczasowe tablice rejestracyjne pojazdu
- Potwierdzenie wszystkich opłat
- Karta pojazdu — jeśli została wydana
- Dowód rejestracyjny (w dowodzie musi być wpis o ważnym badaniu technicznym)
Ważne!
Jeśli minął termin badania technicznego — wykonaj badanie techniczne na stacji kontroli pojazdów i złóż w urzędzie zaświadczenie o jego pozytywnym wyniku, jest to niezbędne do wykonania rejestracji samochodu!
Jak wygląda rejestracja pojazdu?
Proces rejestracji samochodu nie jest skomplikowany, wszystkie formalności w Wydziale komunikacji powinieneś załatwić w jeden dzień. Jest to jednak możliwe pod warunkiem, że do urzędu udasz się z kompletem wyżej wymienionych dokumentów i wniesiesz odpowiednie opłaty, które są związane z procesem rejestracji przez urząd.
Rejestracja czasowa samochodu
Podczas pierwszej wizyty urzędnik zarejestruje twój pojazd czasowo na 30 dni. Przez ten czas urzędnik sprawdzi informacje o pojeździe i zapewni produkcję dowodu rejestracyjnego. Ty natomiast dostaniesz od urzędnika pozwolenie czasowe, tablice rejestracyjne i nalepkę kontrolną, które pozwolą ci swobodnie poruszać się po drogach.
Właściwa rejestracja samochodu
W ciągu 30 dni kalendarzowych urzędnik zarejestruje pojazd na stałe, a ty dostaniesz właściwe dokumenty. Pamiętaj, że czasowa rejestracja obowiązuje 30 dni. Jeśli urząd w tym czasie nie zarejestruje pojazdu na stałe — idź do urzędu, żeby wydłużył czasową rejestrację na kolejne 14 dni. Jeśli minie termin czasowej rejestracji — a twój pojazd wciąż nie będzie zarejestrowany na stałe — nie możesz poruszać się nim po drogach.
Opłaty za rejestracje samochodu?
Ile kosztuje rejestracja samochodu w wydziale komunikacji, który jest już zarejestrowany w Polsce? Koszt rejestracji samochodu wynosi: 180,50 zł. Na wysokość całkowitej kwoty rejestracji wpływają następujące czynniki:
- Tablice rejestracyjne – 80zł
- Miękki dowód rejestracyjny – 13,50zł
- Dowód rejestracyjny – 54zł
- Nalepka na szybę – 18,5zł
- Nalepka legalizacyjna – 12,5zł
- Opłaty ewidencyjne – 2zł
Ile kosztuje rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy?
Do wyżej wymienionych opłat należy dodać koszt tłumaczeń dokumentów (100 zł), badań technicznych (100 zł) oraz podatek akcyzowy wynoszący 3,1% albo 18,6% wartości pojazdu (wysokość zależy od pojemności silnika).
Gdzie można zarejestrować samochód?
Rejestracji pojazdu można dokonać w wydziale komunikacji właściwego dla miejsca zamieszkania. Może to być:
- urząd starostwa powiatowego
- urząd miasta
- urząd dzielnicy
Placówkę wydziału komunikacji w którym możesz zarejestrować znajdziesz w naszym serwisie. Status dowodu rejestracyjnego sprawdzisz bezproblemowo na naszej stronie.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U.z 2017 poz.128)